Dobar protok limfe doprinosi dobrom zdravlju


Limfni sistem

Limfni sistem je od vitalnog značaja za zdravlje svakog pojedinca. Kao sastavni deo imunog
sistema, dobar protok limfe pomaže telu u borbi protiv infekcija, da se održi ravnoteža tečnosti u telu,
vraća proteine u kardiovaskularni sistem i apsorbuje masti i vitamine topljive u masti iz
probavnog sistema i iste transportuje u vensku cirkulaciju.

Suzana Miletic

Suzana Miletic

Izgrađen je od niza tankih limfnih sudova koji prikupljaju limfnu tečnosti iz
različitih delova tela. Smer kretanja limfe u limfnim sudovima je uvek centripetalan. I u miru za 1 sat protekne 120 ml limfe. Zato je dobar protok limfe neophodan za normalno funkcionisanje celog imunog sistema.
Limfa je bezbojna, vodena tečnost bogata belančevinama i belim krvnim ćelijama (limfociti). Limfa se neprestano stvara u međućelijskim prostorima tkiva (intersticijum) i zato ima isti sastav kao međućelijska tečnost. Funkcija limfe je da hrani tkivo i da prihvati i eliminiše iz tkiva štetne materije (detoksikacija tkiva).
Limfociti igraju važnu ulogu u imunološkom sistemu tako da štiti telo od infekcija.
Formiraju se i čuvaju u limfnim čvorovima, koji su različite veličine i oblika i nalaze se u celom telu. Postoji 400-700 limfnih čvorova i najveći broj nalazi se u abdomenu, zatim u području glave i vrata, a ostali u aksili i ingvinalnom području.
Funkcija limfnih čvorova je da filtriraju štetne materije kao što su bakterije, otrovi mrtvih ćelija, stvaraju limfocite i regulišu koncentraciju proteina u limfi.
Zastoj limfne tečnosti može otežati tok limfe kroz limfne sudove. Usporena i smanjena cirkulacija limfe dovodi do nagomolavanja toksina u organizmu, usporava dostavu hranljivih materija ćelijama i metaboličke procese u njima što dalje negativno deluje na funkcionisanje i stanje ćelija a time i tkiva i organizma u celini.
MANUELNA LIMFNA DRENAŽA–MLD po Dr.Vodderu  je nežna i posebna terapijska procedura kojom se potpomaže rad limfnog sistema odnosno aktivira cirkulacija limfe, stimuliše regeneracija tkiva, a neka se ishranjuju i podiže odbrambena sposobnost organizma. Ima povoljan efekat na nervni, mišićni, limfni i imuni sistem.
Limfnom drenažom postiže se ravnoteža tečnosti u organizmu i podstiče bolje opšte stanje organizma. Regeneriše i pospešuje funkcionalnost limfnih sudova, kapilara i zalistaka, deluje na vegetativni sistem i opušta celo telo.
Izvodi se posebnim drenažnim pokretima, pritiskom i određenim smerom radi
eliminacije viška tečnosti i štetnih materija iz organizma.
Limfna drenaža je odličan tretman kod sindroma teških nogu, kod problema venske insuficijencije ili kod edema izazvanih određenom traumom. Takođe je pogodna u prevenciji oticanja, redukcije celulita i dobrog svakodnevnog osećaja.
Budući da je malo kontraindikacija MLD se primenjuje u estetskoj i fizikalnoj terapiji.
Kako drenaža utiče na bolji izgled kože, koristi se u tretmanu bora, strija i akni, ublažavanju ožiljaka i zadebljanja kože kao i kod mršavljenja. Naročito je delotvorna u procesu uklanjanja celulita, jer redukcijom tečnosti iz vezivnog tkiva delujemo na bolju ishranjenost ćelija kiseonikom i hranljivim materijama, a istovremeno eliminišemo otpadne materije iz organizma.

U fizikalnoj terapiji se koristi kod patoloških procesa, lečenja rana i opekotina, glavobolja, predmenstrualnih tegoba, smanjivanja bola, podizanje imuniteta i posle hirurških zahvata i terapije zračenja.
Pošto limfni sistem igra tako važnu ulogu u imunitetu, poremećaj limfne cirkulacije može da izazove veoma ozbiljne zdravstvene probleme. Kada su limfni sudovi ili čvorovi oštećeni ili nedostaju, tečnost ne može da se kreće dalje i uzrokuje pojavu limfedema.
LIMFEDEM je bolest limfne cirkulacije. Manifestuje se nakupljanjem limfne tečnosti (otokom) određenog dela tela, najčešće jednog ili više ekstremiteta, trupa, glave, genitalija.To je teško, hronično, progresivno i dugotrajno oboljenje.
Ako tečnost ostaje u tkiva duži period , može da spreči transport kiseonika iz krvotok do ćelije tkiva i ometa zarastanje rana. Ako se otok ne leči, može dovesti do očvršćavanja mišićnog tkiva, propadanja kože, gubitka pokreta u oblasti, a u nekim slučajevima i do bakterijske infekcije- limfagitis. Ovo stanje dovodi da limfni sudovi postanu otečeni, upaljeni, bolni i crvene linije mogu da se pojave duž kože iznad krvnih sudova.

To zahteva hitnu medicinsku pomoć da se spreči širenje po celom telu, a generalno se tretira sa lekovima protiv bolova, antibioticima i antiinflamatornim lekovima.
PRIMARNI LIMFEDEM -je nasledna bolest koja se pojavljuje iz generacije u generaciju ili može preskočiti neke od generacija. Može biti i ne-nasledni. Karakteriše se smanjenjem broja limfnih čvorova ili limfnih sudova, što je i uzrok njegovog nastanka.
Može da zahvati jedan ili sva četiri ekstremiteta ili druge delove tela, uključujući i unutrašnje organe. Može da bude prisutan na rođenju, da se razvije na početku puberteta ili u odraslom dobu, bez očiglednih uzroka. Druge bolesti limfnog uključuju lipedema, cistična higromas, limphangiomas, limphangiectasias, limphangiomatosis i druge mešovite vaskularno- limfne malformacije i sindroma , kao što su Turner-Veber i Klippel Trenaunei sindrom.

SEKUNDARNI LIMFEDEM-se može javiti posle bilo koje traume, infekcije ili teže operacije koje oštećuju limfne sudove ili dovode do gubitka limfnih čvorova. Operacije prostate, materice, grlića materice, abdomena, liposukcija, maligni melanom, zračenje, sportske povrede, tetoviranje, fizička povreda limfnih puteva mogu uzrokovati pojavu limfedema. 

Mada limfedem ne mora da se javi, ali su svi u rizičnoj grupi za nastanak limfedema.

LIMFEDEM RUKE je najčešća komplikacija koja se može javiti nakon operacije karcinoma dojke. Limfedem ruke se razvija kod 40% žena nakon operacije ili terapije zračenja.
Terapija izbora za lečenje limfedema je kompleksna (kompletna) dekongestivna terapija (CDT), kombinacija ručne limfne drenaže, bandažiranje-primenom kratko elastičnog zavoja, nošenjem kompresivnih rukava-čarapa, terapijske vežbe, nega kože i edukacija pacijenata.

Masaža se više ne smatra luksuzom, već terapijom za razne tegobe. Ako nikada niste bili na masaži, krajnje je vreme da odete.

Please follow and like us:

Imate pitanja ili komentar?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Podelite :)

Email