LIMFEDEM


Kako sprečiti limfedem

Limfedem je bolest limfne cirkulacije. Manifestuje se nakupljanjem  limfne tečnosti  (otokom) određenog  dela tela, najčešće jednog ili više ekstremiteta, trupa, glave, genitalija. To je teško, hronično, progresivno i dugotrajno oboljenje.

Suzana Miletic

Suzana Miletic

Limfni sistem je deo  imunološkog sistema ljudskog organizma. Glavni zadatak je da ga odbrani od infekcija i bolesti, uključujući i odbranu od tumora.

 

 Limfni sistem ima tri glavne funkcije:

-sakupljanje i dostava viška međućelijske tečnosti u vensku cirkulaciju , pomažući tako održavanje ravnoteže tečnosti u organizmu

-upijanje masti i vitamina topljivih u masti iz creva i  prenošenje u vensku cirkulaciju

-odbrana organizma od bolesti.

 

 Zbog nepravilnosti u radu limfnog sistema dolazi do pojave jedne vrste edema- limfedema. To je dugotrajna i progresivna bolest, koja sprečava pacijenta u obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Ako se zanemari lečenje limfedema, u krajnjem slučaju može dovesti do težih ograničenja u pokretljivosti ili čak do potpune nepokretnosti.

 

Limfedem može biti: primarni i sekundarni

PRIMARNI limfedem je nasledna bolest koja se pojavljuje iz generacije u generaciju ili može preskočiti neke od generacija. Može biti i ne-nasledni. Karakteriše se smanjenjem broja limfnih čvorova ili limfnih puteva, što je i uzrok njegovog nastanka.

SEKUNDARNI limfedem javlja se najčešće kao posledica težih operativnih zahvata, a koji su povezani s limfnim sistemom. Limfedem pogađa osobe koje su se lečile od raka, raznih infekcija, kao i povreda.

 

Limfedem najčešće nastaje posle hirurške intervencije, usled uklanjanja  limfnih čvorova, kao postoperativna komplikacija (erizipelas, celulitis), posle postoperativne zračne terapije.

 Limfedem se može pojaviti samo nedelju danu posle operacije ili posle nekoliko godina. Može biti izazvan povredama, infekcijom ili da se pojavi bez posebnog uzroka.

Uzroci koji mogu dovesti do pojave limfedema su:

ozleda kože (ogrebotine, ugrizi, ubodi, opekotine od Sunca, opekotine u kuhinji, posekotine, razderotine, povrede od rada u bašti, alergijski osip, raspucala koža od hronične bolesti)

toplota ( vrlo toplo vreme, sedenje u vrućoj vodi ili tuširanje vrućom vodom (ne veća od 38,5*C), saune kao i prevelika hladnoća

opterećenje (ribanje, čišćenje, guranje, trešenje, nošenje tereta, teški fizički poslovi, duže stajanje ili sedenje, prekrštene noge)

povećana telesna težina, šećerna bolest, krvni ugrušci, dugi avionski letovi i uznapredovali rak u limfnim čvorovima

Znaci koji upozoravaju na pojavu limfedema

su osećaj težine, osećaj zatezanja, otok na ruci, šaci ili nozi, smanjena pokretljivost u zglobovima, zatezanje odeće, stezanje nakita, kod pritiska na kožu otaje udubljenje.

Posto koža predstavlja zaštitni omotač, svako njeno oštećenje može dovesti do infekcija i upala, pa je veoma bitna nega kože. Opekotine, suva koža, povrede od manikira, zanoktice, posekotine, ugrizi insekata stvaraju rizik od infekcije i upale koje se veoma brzo šire. Javlja se crvenilo, bol i osećaj topline.

 Prevencija je veoma bitna u sprečavanju nastanka limfedema, zato treba obratiti pažnju na:

Nega tela-držite ekstremitete čiste i suve (naročito oko nabora), koristite svakodnevno hidrantne kreme, mleka,negujte nokte i izbegavajte sečenje zanoktica (imajte svoj lični pribor), zaštitite kožu od Sunca i uboda insekata, izbegavajte hemijska sredstva za depilaciju, perite i ispirajte sudove u mlakoj vodi, tuširajte se mlakom vodom, ne sušite kosu ispod haube

Odeća- ne nosite tesnu odeću i obuću, čarape sa jakim lastišem,odeću sa tesnim rukavima, ne nosite nakit na oboleloj ruci, nosite grudnjak sa širokim naramenicama

Ishrana- piti dovoljno tečnostiizbegavati alkohol i pušenje, održavati idealnu telesnu težinu, ne jesti previše slano i slatku hranu, unositi hranu sa proteinima (dijeta sa niskim sadržajem proteina slabi vezivno tkivoi pogoršava stanje limfedema)

Pokućstvo-uvek koristiti rukavice za rad u kući ili bašti, nositi termo rukavicu kod kuvanja, koristiti naprstak kod šivenja, za vreme velikih vrućina boraviti u klimatizovanim prostorijama, voditi računa da vas kućni ljubimci ne ogrebu ili ugrizu i nikad se ne iscrpljujte od rada

Putovanja-nosite obavezno kompresivni rukav ili čarapu kada putujete avionom, prtljag ili ručnu torbu nosite u zdravoj ruci, izbegavajte dugo stajanje, sedenje ili sedenje sa prekrštenim nogama, izbegavajte dugo hodanje, nosite odgovarajuću obuću i čarape

Aktivnosti-vežbe su veoma važne, treba ih sprovoditi svakodnevno, a o programo vežbi treba se dogovoriti sa svojim terapeutom. Trajanje i intenzitet vežbi je veoma bitan (ne duže od 30 min.), često treba praviti pauzu u toku vežbanja. Za vreme vežbanja obavezno nositi kompresivni rukav ili čarapu. Od ostalih aktivnosti preporučuje se šetnja, plivanje, lagani aerobik, vožnja biciklom, joga. Izbegavati sve vrste ozlede, povrede guranje, podizanje tereta

Medicinske usluge-injekcije, infuzije, vađenje krvi, alergijski testovi, merenje pritiska, akupunktura uvek se radi na zdravoj ruci ili nozi ako su obe ruke ugrožene. Ne raditi fizikalnu  terapiju i masažu na zahvaćenoj strani.

Terapija-manuelna lifna drenaža (redovno održavanje smanjuje mogućnost nastanka ili uvećanja limfedema)

Redovno treba posmatrati i ne zanemariti ni mali otok u pogođenoj strani (ruka, grudni koš, dojka, pazuh, noga), jer pojava bilo kog od navedenih simptoma (crvenilo, upala,plikovi, osip,promena u izgledu kože, curenje limfe) može da znači pojavu ili pogoršanje stanja limfedema. U tom slučaju treba odmah da se javite svom doktoru.

Limfedem može da se spreči ili bar odloži za niz godina ako se pravilno držite uputstva prevencije. A ako se i pojavi treba odmah započeti sa terapijom, jer se lakše drži pod kontrolom u trenutku javljanja i može da se spreči dalje širenje, a moguće je postići i povlačenje limfedema.

Većina slučajeva limfedema nije takva da onesposobi osobu za normalne aktivnosti i rad. Ali kada se jednom javi ima tendenciju zadržavanja ili ponavljanja u različitim stepenima težine. Ljudi različito emocionalno reaguju i to je sasvim normalno. Zato bez obzira na to kakva je vaša emotivna reakcija važno je da znate da imate izbora u načinu kako da se nosite sa limfedemom.

 

Masaža se više ne smatra luksuzom, već terapijom za razne tegobe. Ako nikada niste bili na masaži, krajnje je vreme da odete.

Please follow and like us:

Imate pitanja ili komentar?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Podelite :)

Email